Pytania do SANEPIDU

W związku z ogromną liczbą pytań kierowanych do Powiatowej Stacji Sanitarno-Emidemiologicznej zebraliśmy pytania, które członkowie grupy Pomoc Coronavirus Częstochowa  skierowali do przedstawicieli SANEPIDU.

(Wątek powstał w porozumieniu z częstochowskim sanepidem. Funkcję moderatora dyskusji przejął jeden z przedstawicieli Stacji.)

WASZE PYTANIA

Czy osoba wracającą zza granicy przebywająca na domowej kwarantannie może odbyć ją z rodziną?

Tak, jeśli nie miała kontaktu z osobą chorą lub podejrzaną o styczność z osobą chorą. Ale zaleca się odosobnienie, jeśli jest to możliwe.

Jaka jest procedura w przypadku kontaktu z osobą, która odbywa kwarantannę z podejrzeniem zachorowania lub już wiadomo, że ma wynik dodatni? Jak ubiegać się o zaświadczenie? Czy może od razu o L-4?

Należy zgłosić się telefonicznie do sanepidu, który obejmuje taką osobę nadzorem i monitoruje jej stan zdrowia. Jeśli chodzi o zwolnienie należy zadzwonić do lekarza pierwszego kontaktu, poinformować, że jest się objętym nadzorem i lekarz decyduje o wystawieniu zwolnienia.

Co będzie z osobami, które przylecą lotem czarterowym na lotnisko w Modlinie z Paryża? Gdzie odbędą kwarantannę? W jaki bezpieczny sposób dostaną się do miejsca zamieszkania (ponad 200 km)?

Wszystkie osoby powracające z zagranicy muszą się poddać 2 tygodniowej kwarantannie domowej i obserwować, czy nie występują u nich  żadne objawy chorobowe. Jeśli coś się dzieje, należy niezwłocznie zgłosić to do Inspekcji Sanitarnej i telefonicznie poinformować oddział zakaźny. Jeśli chodzi o powrót do domu, najlepiej własnym transportem, żeby ograniczyć kontakt z innymi osobami.

„Proszę o pomoc co mam robić w sytuacji gdy moja 75 letnia mama jest od dzisiaj poddana kwarantannie, a potrzebuje pilnie pomocy lekarza, ortopedy. Ma stan zapalny ręki. Mieszka sama .ja jestem osobą upoważnioną do opieki nad nią.
Co robić ,gdzie się zgłosić?”

W tej sprawie trzeba się będzie skontaktować telefonicznie z lekarzem( w przychodni lub bezpośrednio ortopedą) , poinformować o zaistniałej sytuacji i on zadecyduje o dalszym postępowaniu .

Czy używanie do sprzątania urządzeń parowych ma sens? Np. oparować klamki, umyć tak podłogi etc.?

Środek antybakteryjny, który ma być skuteczny podczas sprzątania, musi zawierać w sobie wysokoprocentowy alkohol, który gwarantuje zniszczenie drobnoustrojów.

Czy można chodzić z dziećmi na spacery do pobliskiego lasku?

Tak. Do lasku można. Należy unikać skupisk ludzi, chyba że ktoś podlega kwarantannie, wtedy pozostaje w domu.

 Czy wystąpienie tylko jednego z objawów np. kaszel to już powód do podejrzeń zarażenia? Czy taka osoba powinna być zbadana i trzymać kwarantannę.

NIE. To nie jest jeszcze powód do niepokoju. Jednakże trzeba się obserwować i jeśli stan zdrowia się pogarsza, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy każdy kto wraca zza granicy i jest objęty kwarantanna będzie miał wykonywane testy na obecność wirusa?

Jeśli ktoś ma objawy chorobowe typowe dla koronawirusa niezwłocznie zgłasza o tym oddział  zakaźny i to lekarz decyduje o dalszym postępowaniu – w tym wykonania testów.

Mąż na święta wraca z Niemiec. Odbędzie kwarantannę domową. Ja pracuję w Polsce w szpitalu. Czy też muszę iść na kwarantannę? Czy to jest płatne świadczenie?

Dla Pani kwarantanna jest zalecana, ale dobrowolna. Nie jest płatne świadczenie. Chyba, że mąż byłby chory, a pani poddana obowiązkowej kwarantannie.  Wtedy może Pani otrzymać zwolnienie lekarskie.

Co z samochodem osobowym, którym przyjadą 2 osoby objęte kwarantanną z lotniska. Wcześniej będą potencjalnymi przekaźnikami wirusa z Okęcia do Modlina, gdzie stoi ich zaparkowany samochód (odlot mieli z Modlina, wracają na Okęcie)

Najlepiej przeprowadzić dezynfekcję w samochodzie. Ale nadmieniam, że nie każdy powracający z zagranicy jest chory, czy zarażony.

Źródło: http://www.psse.czest.pl/koronawirus.html

Najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej związanej z nowym typem koronawirusa SARS-CoV-2 można śledzić na stronie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

CAŁODOBOWA INFOLINIA Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie na temat koronawirusa:
661 868 810
577 818 388

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.